Jogvédelem

Roma polgárjogi szervezetünk által működtetett jogvédő iroda Komplex segítséget nyújt a kirekesztés és megkülönböztetés áldozatainal: jogi tanácsadás mellett jogi és társadalmi/politikai képviseletet nyújt a hivatalok és hatóságok előtt. Mindemellett konfliktusmegelőző, -kezelő szerepet is vállal, egész közösségek lakhatását, fizikai biztonságát veszélyeztető szegregációs politikák (erőszakos ki-, vagy áttelepítési kísérletek) vagy újnáci alakulatok, paramilitáris szervezetek gyűlöletpropagandája és masírozása esetén a válságkezelő tevékenysége kiegészül egyéb polgárjogi mozgalmi eszköz igénybevételével is, mint petíció, demonstrációk szervezése, a nyIlvánosság különböző felületeinek használata.

A jogvédő iroda

A jogvédő iroda működtetésének célja, hogy a roma közösség tagjait díjazás nélkül segítse a jogaik érvényre juttatásában, ügyeik intézésében. Elsősorban olyanok jelentkezését várjuk, aki a hátrányos helyzetük, a jogban való járatlanságuk illetve az ügy bonyolultsága miatt nem képesek a jogaik érvényesítésére.


Hétfőn 18.00-20.00 között Dr. Jónás Nándor és Dr. Várkonyi Tibor, szerdán 14.00-16.00 között Dr. Várkonyi Tibor, és kéthetente szerdánként Dr. Szabó Attila és Dr. Várkonyi Tibor tartja az ingyenes jogsegélyszolgálatot. A Roma Parlament elnöke, Horváth Aladár minden alkalommal jelen van a jogsegélyszolgálaton.

A Jogvédő Iroda telefonszáma:      06 70 781 9403

Legfontosabb ügytípusaink

Végrehajtási ügyek


Az egyik legsúlyosabb probléma, hogy ha valamilyen okból fakadóan az adós nem tudta időben vitatni a tartozás meglétét vagy annak mértékét, akkor ez már a végrehajtás során nem lesz érdemben vitatható. A probléma különösen súlyosan érinti a romákat, mert olyan meglévő társadalmi hátrányokkal élnek Magyarországon, amelyek miatt nagyon gyakran válnak adóssá és semmilyen eszközük (ismereteik, segítségük, megfelelő képzettségük) nincsen arra vonatkozóan, hogy a megfelelő ponton lépjenek fel az eladósodottsággal és a végrehajtási eljárás igazságtalanságaival szemben.


Gyermekelhelyezési eljárások


Gyakori, hogy szegénységi, és lakhatási okok miatt emelnek ki gyermekeket a családjukból. Itt csak úgy tudunk segíteni, ha például a lakhatási feltételek biztosításához hozzájárulunk, munkához, rendszeres jövedelemszerzéshez segítjük a családfőket, vagy a hatóságot igyekszünk emberséges ügyintézésre szorítani.

Lakhatási ügyek


Igen sok esetben azzal keresnek meg minket, hogy az önkormányzati bérlakásuk szerződését ilyen vagy olyan, esetleg semmilyen okból megszüntették, és a család utcára került. Jobb esetben még akkor jelentkeznek, amikor a folyamatnak még nincsen vége. Ilyen esetekben a szerződések áttekintése során, vagy az intézkedésekben találhatunk olyan hibákat, amelyek az ügyfeleink javát szolgálják.

Gyűlöletbeszéd, rasszizmus


Magyarországon a véleménynyilvánítás szabadságával szemben nem áll kellő mértékben a sérülékeny helyzetben lévő etnikai kisebbségek jogainak védelme. Az Emberi Jogok Európai Bíróság sem tudott kellő védelmet teremteni a romákkal szembeni gyűlöletkeltő és megalázó beszédnek. Egy gyűlöletkeltő beszéddel szemben ugyan indulhat eljárás, de az alkotmányos gyakorlat miatt ezek nem elégségesek, engedik a megalázó és gyűlöletkeltő beszédet.

Oktatási
diszkrimináció


Két dolog okozza a romák oktatással kapcsolatos problémáit. Az egyik a szegregáció, a másik a magyar közoktatás elitizálódása, illetve az oktatásból való kiszakadás. A földrajzi egyenlőtlenségek eredményeképpen a roma diákok a rosszabb iskolákba kerülnek, ezek között vannak nem szegregált intézmények is.

Egészségügyi diszkrimináció


Közismerten rossz állapotú az egészségügyi rendszer. A romák a nehezen elérhető szolgáltatásokhoz a földrajzi, oktatási, anyagi hátrányaik miatt még nehezebben férnek hozzá, mint a nem romák. Az is előfordul, hogy a rasszista alapú diszkrimináció miatt nem igazán mernek az egészségügyi rendszerhez fordulni. Különösen fájdalmas területe ennek a

nőgyógyászat és a szülészet.