Az egyesületet a rendszerváltás hívta életre. Létrejötte – 1990. dec. 16-án, nyolc egyesület összefogásával – kettős igényt elégített ki: a közösségek belső összefogását, párbeszédét, valamint a „kifelé”, az állam felé történő képviselet lehetőségét teremtette meg.
1992-ben az ország a legerősebb civil roma szervezetévé nőtte ki magát a Roma Parlament. Az erőteljes roma önszerveződés azonban nem állt összhangban a mindenkori hatalom érdekével: másfél évnyi működés után a Roma Parlament folyamatos támadás alatt állt, majd 1995-től az államilag létrehozott roma kisebbségi önkormányzati rendszer vette át képviselet jogát. Az állam által pénzelt és felügyelt rendszer maga alá gyűrte a roma civil szférát.
A Roma Parlament jelentősen kisebbre zsugorodott. Igyekezett továbbra is tiszta hangú, szakmai polgárjogi szervezetként szolgáltatni a roma ügyfelek és közösségek számára: alapítványi és európai uniós támogatásokból jogvédő és konfliktusmegelőző irodát, képzőművészeti galériát működtetett, különböző kulturális programokat, művészeti fesztiválokat szervezett, emberi jogi képzéseket és kutatásokat vezetett, havi rendszerességgel jelentette meg az Amaro Drom című, szakmailag igényes lapot.
A Fidesz 2010-es teljes körű térhódítása után a nyolcadik kerületi önkormányzat és az állam a szervezet budapesti, Tavaszmező utca 6. alatti székhelyét nézte ki egy országos roma központ telephelyéül. 2016. október 24-én “életveszélyesség”-re hivatkozva kilakoltattak minket a 25 éve bérelt ingatlanból.
Ezzel nem pusztán az egyesület, és annak összes dokumentuma, valamint 239 kortárs festmény került az utcára, illetve egy pinceraktárba, hanem negyedszázad roma történelme, kulturális öröksége is.
Iványi Gábor egyesülete és egyháza nyújtott segítséget a működéshez az átmeneti időszakban, melynek végén, 2021-től a Budapest, Józsefváros új, civil többségű vezetésével kialakított együttműködésnek köszönhetően új székhelyen láthatunk hozzá közcélú munkáink folytatásához.
Horváth Aladár
Elnök
Az SZDSZ-Phralipe választási szövetség eredményeként 1990–1994 között a szabadelvű párt képviselőcsoportjának tagja volt, 1995-től a Roma Polgárjogi Alapítvány vezetőjeként a roma jogvédelem és polgárjogi mozgalom másik bázisát építette föl: alapítója a Roma Sajtóközpontnak és a Romaversitas Alapítványnak. 1991-94 között, majd 2016 óta újra a Roma Parlament elnöke.
szociológus, kommunikátor
Több mint tíz éve támogatom hol önkéntesként, hol munkatársként a különböző magyarországi roma civil szervezetek munkáját. Az emberi jogok védelme és a cigányság hiteles reprezentációja számomra kulcsfontosságú. Szívügyemnek érzem, hogy olyan kezdeményezések mellé álljak, amelyek a romák történelmének, kultúrájának, társadalmi és politikai reprezentációjának teret és elismertséget szereznek.
61 éves, négy gyermek édesapja, polgárjogi aktivista. Liberális demokrata. A Roma Parlament elnökségi tagja 2015 óta. Feladataim: facebook-csoport adminisztráror, médiafigyelő, elemző, információ dokumentálás, szélsőséges rasszista csoportok, illetve neonáci szervezetek monitorozása.
Egyik legfontosabb "ügyemnek" tekintem az újnáci, fasiszta ideológiával szembeni fellépést.
ügyvéd
2023 tavaszától a Roma Parlament elnökségi tagja, a Jogvédő Iroda munkatársa, polgárjogi aktivista. Elsősorban polgári joggal, ingatlanokkal foglalkozik rendszeresen publikál a közösségi médiában, a roma közösségeket érintő kérdésekről. Azért csatlakozott a Roma Parlament csapatához, mert civil és jogi tapasztalatival szeretné segíteni a roma közösséggel szembeni diszkrimináció minden formája elleni küzdelmet, valamint a rászorultak számára lehetőséget biztosítani, hogy a jogaikat érvényesíteni tudják.
szociális munkás
Hosszú ideig gyermekjóléti központba családgondozó, majd koruknál fogva különleges gyerekotthonban szociális munkás, később rövid ideig gyerekotthonvezető.
Jelenleg a VIII. kerületben a Fido Ifjúsági Közösségi térben dolgozik, a szociális munka lehetőségeinek kidolgozásában.
A Roma Parlament Solt Ottilía Alapítvány kuratóriumában a gyermekvédelemben szerzett jelentős szakértelemmel és holisztikus látásmóddal igyekszik segíteni az Alapítvány munkáját.
Horváth Mária
közösségszervező, irodai munkatárs
Dr. Verebics Petra
szociális és kommunikációs munkatárs